Niewątpliwie bardzo trudną czynnością jest kąpiel osób niepełnosprawnych w wannie. Często bywa jednak tak, że bez kąpieli w wannie trudno się obejść i to bądź ze względu na zalecenia lekarza, kąpiele lecznicze czy też hydromasaże, bądź na inne czasem techniczne warunki, lub po prostu na środowisko domowe – inni użytkownicy.
Pamiętać należy, że osoby niepełnosprawne jak zresztą w każdym przypadku powinny mieć wolną przestrzeń, by móc obrócić się, jest to w dużej mierze zależne od wymiarów wózka  oraz co ważne od sposobu wchodzenia do wanny. Czy jest to wchodzenie przodem, bokiem, czy też jest osoba pomagająca w tej czynności. Inaczej oczywiście wygląda sprawa gdy w pomieszczeniu jest podnośnik, on, jego sposób pracy, zamontowania wymusza niejako zapewnienie określonej przestrzeni, by osoba mogła do niego dojechać czy też dojść o kulach.
Dla osób, które poruszająca się na wózkach ważne jest by wysokość wanny była podobna jak wysokość siedziska wózka a głębokość nieco mniejsza niż standardowej wanny. W sklepach ze sprzętem dla niepełnosprawnych można zakupić specjalne siedziska do kąpieli, dzięki nim można brać kąpiel w wannie lub siedząc na siedzisku. Wanna powinna być wyposażona w barierę, nieodzowne są również poręcze. Powinny być one umieszczone tak by pomóc w wejściu, wyjściu z wanny oraz poruszanie się w jej obrębie.
Dużą pomocą może okazać się umieszczenie nad wanną drabinki. Zarówno wysokość jak i usytuowanie poręcz i drabinki należy ustalić indywidualnie.